IMPORTANT i GRATIS:

📱Encara no t'has baixat l'App del Catalunya Diari? A què esperes per saber-ho tot. CLICA AQUÍ, és gratis!

La llista dels 50 cognoms més freqüents a Catalunya

'García', 'Martínez' i 'López' encapçalen el rànquing

Repassem els cinquanta cognoms més freqüents a Catalunya. | Arxiu

Cada any, l'Institut d'Estadística de Catalunya (Idescat) fa públics els noms de nadons més posats a cadascuna de les comarques del país. El llistat ha tendit a consolidar en els últims anys diversos noms. 'Marc', 'Hugo' i 'Martina' van ser els noms més freqüents entre els nadons del 2015 —a aquell any corresponen les darreres dades— a Catalunya.  Avui, però, ens fixem en quins són els cognoms que més es repeteixen entre els catalans. Les dades són, en aquest cas, de l'any 2016, i inclouen diverses comarques arreu del país.

Aquesta és la llista dels cinquanta cognoms més repetits, distingint la quantitat de persones que el duen tant de primer com de segon cognom:

Pos.CognomCom a primer cognomCom a segon cognom
1.Garcia169.946174.221
2.Martínez118.694120.802
3.López113.756117.519
4.Sánchez102.613105.452
5.Rodríguez100.159101.706
6.Fernández97.38199.577
7.Pérez92.74296.077
8.González91.44792.836
9.Gómez56.39257.523
10.Ruiz49.86552.198
11.Martín45.93245.459
12.Jiménez45.08344.477
13.Moreno42.63443.040
14.Hernández38.81739.466
15.Muñoz38.23238.632
16.Díaz35.14935.305
17.Romero28.95028.936
18.Navarro28.17428.449
19.Torres26.86026.791
20.Álvarez26.52327.010
21.Gutiérrez20.23120.188
22.Molina19.73120.101
23.Serrano18.82519.009
24.Ramírez18.61818.059
25.Gil18.17818.059
26.Vila18.84717.126
27.Ramos16.93716.780
28.Morales16.78716.854
29.Vidal16.69816.515
30.Marin16.49416.049
31.Ortiz15.86816.452
32.Ortega15.63715.817
33.Giménez15.13016.230
34.Serra16.14015.146
35.Martí15.98215.158
36.Alonso15.35015.507
37.Ferrer15.44914.995
38.Domínguez14.86215.260
39.Soler14.89314.656
40.Rubio14.86014.669
41.Delgado14.11614.308
42.Cortes13,91313.810
43.Vázquez13.87213.840
44.Castillo13.54913.970
45.Puig14.08413.417
46.Castro13.57813.788
47.Roca13.26513.174
48.Flores12.84713.458
49.Cano12.18212.362
50.Medina11.79512.129

Comentaris

envia el comentari