IMPORTANT i GRATIS:

📱Encara no t'has baixat l'App del Catalunya Diari? A què esperes per saber-ho tot. CLICA AQUÍ, és gratis!

Si s'abusa de l'ibuprofèn, poden augmentar les possiblitats de patir una aturada cardíaca

Ho ha determinat un estudi, que aconsella a la gent que redueixi la dosi d'aquest fàrmac

L'ibuprofèn pot causar problemes cardíacs. | Cedida

Una investigació feta per experts danesos, publicada en 'European Heart Journal', assegura que prendre ibuprofèn amb freqüència augmenta el risc de patir una aturada cardíaca, tal com informa 'La Vanguardia'. Concretament afirma que una persona que pren ibuprofèn de manera regular té un 31% més de possibilitats de tenir problemes de cor que una que no en pren. Demanen que aquesta dada estigui plasmada al prospecte. La causa seria que l'ibuprofèn influeix en l'agregació plaquetària i la formació de coàguls sanguinis. A més, pot causar que les artèries es contreguin i que augmenti la retenció de líquids i la pressió arterial. D'altra banda, hi ha altres medicaments, com els antiinflamatoris no esteroïdeus, que encara tenen un risc major.


Comentaris

envia el comentari